3. Dlaczego warto przygotować się do porodu?
Przygotowanie się do porodu jest bardzo istotne. Jednym z głównych czynników mającym znaczenie w porodzie jest pozytywne nastawienie, ponieważ ułatwia ono przeżywanie oraz zrozumienie całego tego procesu. Świadomość tego, co się dzieje, ułatwia kontrolowanie ciała. Osobiście rozróżniam trzy typy pacjentek – pierwszy typ to kobiety, które absolutnie się nie przygotowują, wierząc, że natura wie, co robi, pacjentka wówczas zdaje się głównie na instynkt. Drugi typ kobiet to takie, które coś przeczytają, posłuchają, ogólnie poród wyzwala w nich mieszane uczucia i nie skupia na sobie uwagi. Ostatnim typem są kobiety bardzo dobrze przygotowane, znające wszystkie możliwe metody łagodzenia bólu, świadome zachodzącego procesu, jakim jest poród i korzystają ze wszystkich dostępnych metod alternatywnych niż w standardowych porodach szpitalnych. Z każdą taką pacjentką położna pracuje w odmienny sposób.
4. Czego unikać podczas porodu?
Czymś, czego wiele osób wolałoby unikać w porodzie, jest na pewno leżenie. Leżenie często ma negatywny wpływ na przebieg porodu, które jest zjawiskiem bardzo aktywnym i wymagającym ruchu. Stres również nie wpływa dobrze na poród, więc pozytywne nastrojenie się przed tym ważnym dniem jest dosyć istotne. Nie zalecam również spieszyć się do szpitala przy pierwszych objawach porodu, ponieważ zanim pojawią się bóle porodowe, pacjentka często spędza czas siedząc i się nudząc na izbie przyjęć, denerwując się, czy to już, czy jeszcze trochę. Jak to będzie „już”, na pewno się tego nie przegapi.
5. Jak ułatwić sobie poród?
Wiele kobiet różnorako gospodaruje sobie czas. Są kobiety, które starają się odprężyć korzystając z aromaterapii, inne tańczą, jeszcze inne wolą dyskutować. W niektórych przypadkach poród przebiega niezauważalny do momentu, gdy położna jest niezbędna. Wówczas każda czynność może być codziennym rytuałem, jak np. sprzątanie, odprowadzanie dzieci do szkoły czy zakupy. Wszystko tak naprawdę zależy od intensywności bólu i etapu porodu. Coś, co ja bardzo często polecam, to kąpiele relaksacyjne, jeżeli to możliwe z zastosowaniem ulubionego olejku zapachowego (niektóre kobiety mają awersje do zapachów w ciąży i porodzie). Warto sobie odpowiedzieć na proste pytanie: czy jest coś, co lubię i mogę zrobić w „wolnym czasie”? To wówczas należałoby robić. Metoda odwracania uwagi od bólu doskonale redukuje odczuwanie bólu.
6. Jak można zaangażować innych (np. partnera), by dobrze przeżyć poród?